Rezervácia izieb
           
Kontakt
Stará Lesná 153, 059 60 Stará Lesná
recepcia@hotelhills.sk
+421 910 802 309, +421 918 338 333
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Sledujte nás
Image Alt
  /  Deti   /  Saunovanie s deťmi

Saunovanie s deťmi

Milujete saunovanie a radi by ste k tomu priviedli aj svojich potomkov? Saunovanie s deťmi je skvelé, pretože má na ne podobné blahodarné účinky, ako aj na dospelých. Detský organizmus je však iný ako dospelácky. Preto musíte vždy brať ohľad na vek dieťaťa a jeho zdravotný stav. Dôležité je tiež osvojenie správneho postupu bezpečného saunovania s deťmi.

Zdravotné benefity saunovania u detí

Vo Wellness Hoteli Patince**** sa často stretávame s tým, že sa rodičia boja brať svoje malé deti do sauny. Alebo si dokonca myslia, že sa saunovať nesmú. Ak je však vaše dieťa zdravé a pobyt v saune mu prispôsobíte, určite to vyskúšajte. Saunovanie je vhodné pre všetky deti, ktoré netrpia žiadnymi závažnými chronickými ochoreniami, napríklad kardiovaskulárneho systému alebo obličiek. Nenavštevujte ju ani s deťmi, ktoré majú akútne infekčné ochorenie.  Pri niektorých zdravotných problémoch však saunovanie s deťmi môže pomôcť. Pozitívny vplyv má na niektoré ochorenia pokožky, ako napríklad psoriázu. Vdychovanie teplého a vlhkého vzduchu prospieva tiež dýchacím cestám. Uľavuje aj pri astme a takisto pôsobí pozitívne na posilňovanie imunity.

Pôsobenie teplého prostredia sauny pomáha aj k zmierneniu stresu, a teda k upokojeniu vášho dieťaťa. Rovnako prispieva k uvoľneniu svalov či utlmeniu bolesti. Saunovanie má tak pozitívny vplyv na deti trpiace nespavosťou či so psychickými problémami. Fínska štúdia z roku 1980 potvrdila na základe skúmania fínskych detí, že až 43 % tínedžerov vo veku okolo 13 rokov a viac po saunovaní omnoho lepšie spalo.

Od ktorého veku môže ísť dieťa do sauny?

Práve vo Fínsku, domovine fínskej sauny, sa touto otázkou vôbec netrápia. Sauna je v tejto severskej zemi súčasťou rodinného života a rodičia tam berú už aj malé dojčatá. Podľa údajov The Finnish Sauna Society, približne 12 % fínskych detí vyskúša saunu už v prvom mesiaci svojho života. Priemerne začínajú fínski rodičia so saunovaním svojich bábätiek okolo 4,5 mesiaca.

Neexistuje teda žiadna presne stanovená veková hranica. Je len na vašom uvážení, či je dieťa na saunu pripravené. Pokiaľ sa ale rozhodnete so saunovaním vašich detí začať, budete im musieť túto činnosť maximálne prispôsobiť. Berte ohľad na ich vek, zdravotný stav a tiež na to, ako budú celý proces saunovania znášať. Saunovanie s deťmi by malo byť dobrovoľné, a tak ich určite nenúťte.

Pripravte deti na novú skúsenosť

Vy už viete, čo vás v saune čaká a ako sa tam máte správať. Pre vaše deti je to ale nová skúsenosť, z ktorej môžu byť trochu vystrašené. Určite ich na to teda pripravte.

Vysvetlite im:

 • že vo vnútri bude veľké teplo,
 • že sa možno stretnú s nahými ľuďmi (v Patinciach je povolený vstup len bez plaviek a s plachtou),
 • že budú v uzatvorenom priestore,
 • že sa majú neustále držať pri vás.

Posledný bod pre vás platí tiež. V saune svoje deti nikdy neopúšťajte a majte ich neustále na očiach.

Aké typy sáun sú pre deti vhodné?

Kvôli rozdielnej termoregulácii a zvýšenej možnosti prehriatia platia u detí iné pravidlá ako pri dospelých. Deti by sa preto mali zo začiatku saunovať pri nižších teplotách, približne do 70 °C. U nás im odporúčame predovšetkým návštevu infrasauny, parnej alebo našej špeciálnej, bylinkovej sauny.

Infrasauna

Teplota v našich infrasaunách nepresahuje 50 °C. Deťom je v nich príjemne teplo a vďaka chýbajúcej vlhkosti sa im lepšie dýcha. Je skvelá na upokojenie mysle a uvoľnenie svalov.

Parná sauna

Vysoká vlhkosť a teplota okolo 60 °C priaznivo pôsobí na pokožku. Tá sa vďaka parným kúpeľom rýchlo prekrvuje a čistí. Blahodárne tiež pôsobí na ochorenia dýchacích ciest.

 

Bylinková sauna

Bylinková sauna je formou intenzívnej aromaterapie. Vo vlhkej pare pri maximálnej teplote do 60 °C dýchate vy a vaše deti zmes byliniek a esenciálnych olejov. U nás používame tieto:

Hanus Silica Mäta Roľná 

 • má priaznivý vplyv pri zápale dýchacích ciest, kašli a nachladnutí,
 • rovnako pri nevoľnosti a kolikách,
 • pomáha zmierňovať reumatické bolesti
 • a pri bolesti hlavy.

Hanus Silica Eukalyptus 

Silica získaná destiláciou čerstvých listov vodnou parou.

 • pomáha pri zápaloch dýchacích ciest,
 • pri nádche, kašli a prechladnutí,
 • na svalové bolesti, reumatizmus.

Hanus Silica Pomaranč Sladký 

 • priaznivý vplyv pri tráviacich problémoch,
 • pri pocitoch strachu, úzkosti, strese a nespavosti,
 • pomáha regenerovať pokožku, má antiseptické účinky.

Hanus Silica Šalvia 

 • pomáha pri bolesti hrdla a kašli,
 • lieči herpes,
 • má antimykotické účinky,
 • má protizápalové vlastnosti.

Celá táto procedúra pôsobí priaznivo na mozog a v tele vyvoláva hojivé procesy s dlhodobým efektom.

Ako postupovať pri saunovaní s deťmi?

Na saunovanie si musia zvykať pomaly, aby ich hneď prvá skúsenosť neodradila, či im dokonca neublížila. Proces saunovania s deťmi je podobný ako u dospelých, len časy strávené v saune sú oveľa kratšie.

 

Dieťa, ktoré ešte neprešlo pubertou, približne do 12 rokov, sa môže prehriať rýchlejšie než dospelý človek. Takisto rýchlejšie dýcha, čo môže viesť až k točeniu hlavy. Na každý rok dieťaťa preto počítajte s 1 až 2 minútami strávenými v saune. Záleží tiež na jeho doterajších skúsenostiach so saunovaním.

 • Pred celým saunovacím procesom dajte dieťaťu napiť čistej vody.
 • Potom ho osprchujte vlažnou vodou. Postupujte od chodidiel smerom nahor.
 • Dieťa usaďte na plachtu na nižšie miesta, kde je najnižšia teplota. Snažte sa, aby bolo v pokoji. Otočte presýpacie hodiny na stene a sledujte čas.
 • Po saunovaní by malo prísť sprchovanie vlažnou vodou, no nie príliš studenou. Nesprchujte mu hlavu.
 • Nasleduje odpočinok, pri ktorom dajte dieťaťu opäť dostatok vody.

Deti do 6 rokov by mali absolvovať len jeden takýto saunovací cyklus. Od 6 rokov už môžu absolvovať pokojne aj tri, ak sú na saunovanie zvyknuté. Je pravda, že rodičia sa zo začiatku musia počas saunovania deťom veľmi prispôsobiť. Ak si na to ale zvyknú a bude sa im to páčiť, postupne vám z nich vyrastú skvelí parťáci na saunovanie.

Rozhodli ste sa saunovanie s deťmi vyskúšať? Príďte k nám do Wellness Hotela Patince**** a navštívte spoločne s nimi náš saunový svet. Neobmedzený vstup máte zadarmo v rámci každého pobytu. Všetky naše sauny sú pre deti mladšie ako 12 rokov otvorené až do 17:00.