Rezervácia izieb
           
Kontakt
Stará Lesná 153, 059 60 Stará Lesná
recepcia@hotelhills.sk
+421 910 802 309, +421 918 338 333
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Sledujte nás
Image Alt
  /  Deti   /  Prvá dovolenka s bábätkom: Ako sa na ňu pripraviť a na čo nezabudnúť?

Prvá dovolenka s bábätkom: Ako sa na ňu pripraviť a na čo nezabudnúť?

Pobaliť celú rodinu na dlhšiu cestu býva pre rodiny s deťmi poriadna „makačka“. O to väčšia je to výzva, keď sa chystáte na dovolenku s malým bábätkom. Najmä čerství rodičia si často kladú otázky, čo by im na cestách nemalo chýbať. Dôležitý je tiež výber destinácie.

Prispôsobte výber dovolenky najmladšiemu členovi

Oddýchnuť si niekde pri mori na slnečnej pláži sa po niekoľkých mesiacoch náročných rodičovských povinností môže zdať ako sen. Premyslite si však, či si to s malým bábätkom na rozpálenej pláži aj naozaj užijete. Možno by ste si na začiatok mohli vybrať destináciu, kde budete mať možnosť schovať sa pred slnkom do prírody.

Destináciu si preto vyberajte podľa toho, aby si ju užili všetci rodinní príslušníci a vy ste mali čo najmenej starostí. V prípade bližších a ľahko dostupných miest priamo na Slovensku, v susednom Česku, Rakúsku, Poľsku či Maďarsku budete mať istotu, že sa v prípade ochorenia dostanete jednoducho domov.

Dieťa pri moriZdroj: archív autora

Pri výbere destinácie sa tiež rozhodujte podľa toho, či chcete ísť autom, alebo lietadlom. Počas letu môžu mať bábätká problém s tlakom v ušiach. Veľmi vyčerpávajúce je aj udržať niekoľko hodín aktívnejšie bábätká na jednom mieste. Ak už máte vyskúšané, že v autosedačke dieťa spí alebo je aspoň chvíľu pokojné, voľba je jasná.

Ubytovanie si vyberajte podľa vybavenia, aby ste nemuseli riešiť detskú postieľku alebo stoličku. Keď preferujete ubytovanie v apartmánoch, vždy si radšej poriadne prečítajte, čo všetko v ňom nájdete a či je vhodný pre pobyt rodín s malými deťmi.

Keď však chcete mať pokoj a o nič sa nestarať, skvelou voľbou sú „baby friendly“ hotely ako napríklad náš Wellness Hotel Patince****. U nás nájdete všetko pre to, aby bola vaša dovolenka s bábätkom čo najpríjemnejšia.

Čo si zbaliť na dovolenku s bábätkom?

Ešte predtým než sa začnete baliť, napíšte si zoznam všetkého, čo potrebujete. Všetky položky si poctivo odškrtávajte, aby ste náhodou na nič nezabudli. Náhradné oblečenie, plienky alebo umelé mlieko, pokiaľ už dieťa nie je dojčené, sú samozrejmosťou. Čo si však ešte zbaliť na dovolenku s bábätkom?

Preprava bábätka na dovolenke

Veľký a ťažký kočík vám na cestách bude príťažou, ak ho budete často skladať a prenášať. Vyberajte taký, ktorý sa dá ľahko poskladať, nie je ťažký, ale je zároveň pevný a dobre prenosný. Výber cestovných kočíkov je jednoduchší, keď už vaše dieťa nepotrebuje vaničku.

Veľa rodičov začne uvažovať o nosení dieťaťa až pred plánovanou dovolenkou, aj keď doteraz používali len kočík. Pokiaľ nie je váš potomok zvyknutý na detský nosič alebo šatku, odporúčame si to predtým párkrát vyskúšať. Jeho kúpu neodkladajte na poslednú chvíľu. Niektoré deti si totiž na nosenie zvykajú dlhšie a iné sa nechcú nosiť vôbec. Cítia sa lepšie v kočíku alebo cyklovozíku.

Bábätko pri moriZdroj: archív autora

Lekárnička pre bábätko

S najmenšími deťmi je najlepšie cestovať niekam do civilizácie. V prípade problémov tak ľahšie zoženiete pomoc. Jednoducho si zájdete do lekárne, na pohotovosť, prípadne vám podá pomocnú ruku personál hotela. Napríklad od nás z Patiniec sú najbližšie lekárne dostupné do 10 minút autom a ambulantná pohotovosť pre deti a dorast v Komárne do 17 minút.

Poranená noha dieťaťa.Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Určite si však zo sebou vždy zoberte základné lieky, ktoré vás zachránia v prípade akútnych problémov bábätka:

  • dezinfekcia a mastička vhodná na hojenie rán,
  • detský teplomer,
  • lieky proti teplote a bolesti pre bábätká (je dobré mať so sebou sirup i čapíky),
  • sterilné gázové štvorčeky (kompresy),
  • náplasť (k vode je vhodná aj vodeodolná),
  • kvapky do nosa a slaná voda na hygienu nosa,
  • odsávačka hlienov,
  • niečo na čistenie očí a uší bábätka,
  • kvapky proti nadúvaniu či probiotiká, prípadne rektálna rúrka.

Pred prvou cestou sa ale radšej o správnom vybavení lekárničky poraďte s vaším pediatrom.

Ochrana bábätka pred slnkom a hmyzom

Do lekárničky môžete bábätku pribaliť aj opaľovací krém s ochranným faktorom 50. Pre tých najmenších sú vhodné prípravky s minerálnym filtrom. Ak sa váš malý diablik odmieta natrieť, môžete si ušetriť nervy tým, že mu namiesto plaviek kúpite overal do vody.

Pri výbere si dajte pozor, aby bol ušitý z kvalitnej látky, ktorá naozaj pôsobí ako ochrana proti slnečnému žiareniu. Vďaka tomu bude mať celé telíčko skryté.Vám zostáva už len natrieť mu nožičky, ručičky a tváričku.

Bábetko v bazéne Wellness hotel PatinceZdroj: Unsplash.com

 

V boji proti silným slnečným lúčom vám pomôže tiež klobúčik, ktorý bude pekne držať na detskej hlavičke, napríklad pomocou šnúrok či gumičky. Vyberajte taký, ktorý má širšie okraje či predĺžený okraj na zadnej strane. Detičky tak budú mať chránený krk i hornú časť chrbta. 

Ochrana proti slnku by nemala chýbať ani na kočíku, ak ho budete mať so sebou. Prehodiť plienku cez vrch kočíka rozhodne nestačí. Navyše to je veľmi nebezpečné, pretože hrozí prehriatie malého organizmu. Radšej si vyberte slnečnú clonu, ktorá je na to určená a má dobrý upevňovací mechanizmus. Ten zaručí, že na dieťa nespadne a zároveň zabezpečí cirkuláciu čerstvého vzduchu v kočíku.

Bazénový svet Wellness hotel PatinceZdroj: Bigstockphoto.com

Repelent proti hmyzu vyberajte v lekárni alebo drogérii podľa toho, či je vhodný pre malé bábätká. Ak sa budete pohybovať na miestach, kde je vo večerných hodinách viac komárov, je dobré obliecť bábätko do dlhých rukávov. Prípadne ho zakryte v kočíku sieťkou proti hmyzu. Nezabudnite ani na krém na možné štípance či sadu na vybratie kliešťa.

Bezpečnosť bábätka vo vode

Väčšina ľudí má letnú dovolenku spojenú s pobytom pri vode. Je úžasné sa osviežiť spoločne s bábätkom v mori, jazere či v bazéne, ale predovšetkým musíte dbať na jeho bezpečnosť.

Pokiaľ chcete, aby bolo vaše dieťa v absolútnom bezpečí, zadovážte si nafukovacie koleso pre bábätká. Býva vyrobené z pevného PVC materiálu a má hneď niekoľko nafukovacích komôr, aby sa v prípade nehody nevyfúkli všetky naraz. V kruhovom otvore sa nachádzajú dva menšie otvory na nohy, do ktorého dieťa posadíte a môžete ho takto bezpečne posúvať po hladine.

Bazénový svet Wellness hotel PatinceAutor: Oliviaonboard.sk

Ak sa s ním však hráte len v detskom bazéniku s plytkou vodou, môžete skúsiť rukávniky, penový pás a podobné bezpečnostné prvky určené pre bábätká. Ale pozor, i keď máte pocit, že sa vaše dieťa hrá v celkom bezpečnej plytkej vode, stále na neho musíte dohliadať.

Aj preto u nás v Patinciach nájdete vo vonkajšom areáli detský bazén s hĺbkou len 40 cm. Bazén je tiež čiastočne tienený. V jeho blízkosti sa tiež nachádzajú lehátka. Vnútorný bazénik má zase hĺbku 70 cm. Spoločne s vami ale môže vaša ratolesť plávať práve v kolese tiež v našich ďalších bazénoch s príjemnou termálnou vodou.

 

Wellness hotel PatinceZdroj: archív Wellness Hotel Patince

Ako zabaviť dieťa na dovolenke?

I keď sa môže zdať, že bábätká toho nepotrebujú až tak veľa, mali by ste sa im o zábavu postarať správnym výberom hračiek. Výber závisí od toho, s ako starým bábätkom sa na cestu chystáte. Niekoľko mesačné dojča zrejme väčšinu cesty prespí. Vystačí si s kontrastnými hračkami či textilnými knižkami. Zatiaľ čo dieťa od 6 mesiacov vám môže dať poriadne zabrať. Skúste preto kúpiť rôzne bezpečné senzorické hračky, ktoré ľahko pripevníte na autosedačku či kočík. Pre jednoročné deti existujú aj rôzne skvelé zvukové či hmatové leporelá.

Bábätko vo Wellness hotel PatinceZdroj: archív autora

Na dovolenke by vám rozhodne nemali chýbať ani hračky do vody. Aby ste toho nemali veľa, kupujte jednoduché a ľahké veci, s ktorými sa deti zahrajú aj mimo vody – lode, autíčka, lopty. Deti okolo jedného roka už možno ocenia svoj vlastný kýblik a lopatku alebo nejaký jednoduchý bager do piesku.

U nás vo Wellness Hoteli Patince**** na vaše deti čaká napríklad detský kútik, kde nájdete aj hračky pre bábätká či milovaný guličkový bazén. Ďalší detský kútik nielen pre bábätká sa nachádza v interiérovej časti bazénového sveta. A nebojte, ak niečo zabudnete, v našom hotelovom obchodíku nájdete veľa vecí nielen pre deti.