Rezervácia izieb
           
Kontakt
Stará Lesná 153, 059 60 Stará Lesná
recepcia@hotelhills.sk
+421 910 802 309, +421 918 338 333
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Sledujte nás
Image Alt
  /  Gastronómia   /  Najlepšie tipy na cyklotrasy po južnom Slovensku z Patiniec

Najlepšie tipy na cyklotrasy po južnom Slovensku z Patiniec

cyklotrasa_patince

Prišli ste na pobyt do Patiniec? Okrem dokonalého relaxu v bazénoch a saunách si môžete užiť zábavné aktivity ako kŕmenie sumcov či plavbu po Dunaji. Nezabudli sme ani na športovo založené rodiny. Prinášame vám tipy na cyklovýlety z Patiniec po okolí, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Ak máte chuť na nenáročný poldenný výlet, Dunaj pre vás poskytuje ideálnu príležitosť. Z Patiniec môžete vyraziť oboma smermi – na východ aj na západ. Smerom na západ dopedálujete až do Komárna, zatiaľ čo na východe na vás čakajú malé dedinky a minimum ľudí.

Pred cyklotúrou si skontrolujte výbavu. Aby ste nemuseli bicykel len tlačiť, noste so sebou na každý výlet pumpu na dofúkanie kolesa, nálepky na opravu defektu a montážnu sadu. Potrebujete pomôcť s bicyklami? Na recepcii hotela nájdete pumpu aj ďalšie príslušenstvo. Ak ste si nepriniesli vlastné bicykle, máte možnosť požičať si ich na recepcii. Pripravte si prilbu, opaľovací krém, pokrývku hlavy, dostatok tekutín a vyrazte za dobrodružstvom!

Dunajská cyklotrasa alebo Eurovelo 6

Dunajská cyklotrasa patrí medzi tie najväčšie cyklistické výzvy, na aké môžete v rámci Európy naraziť. Táto trasa vedie od Atlantiku až k Čiernemu moru, pričom pretína celú Európu. Ak by ste sa ju rozhodli precestovať celú, prešli by ste 10 krajín a cestu dlhú 4632 km. Samozrejme, takýto výlet si vyžaduje dostatok času a nemalú fyzickú kondíciu. Prečo si ale nevyskúšať prejsť aspoň jej časť?

Jednou z 10 krajín, ktoré táto cyklotrasa pretína, je totiž aj Slovensko. Na našom území vedie cyklotrasa od Bratislavy smerom do Budapešti, po južnom Slovensku okolo slovensko–maďarských hraníc. V Patinciach považujeme túto cyklotrasu za skvost nášho regiónu. Lužné lesy, neustála prítomnosť Dunaja, našej najväčšej rieky, a perfektne upravené cyklochodníky robia z tohto úseku Dunajskej cyklotrasy veľmi vyhľadávanú destináciu.

Z Patiniec do Kravian nad Dunajom

Z Patiniec sa vyberte východne smerom na Štúrovo a spoznajte dedinky ako Radvaň nad Dunajom, Moča či Kravany nad Dunajom zo sedadla bicykla. Táto trasa vedie po príjemnej hrádzi a zvládnu ju aj deti alebo menej zdatní cyklisti. Čo môžete cestou vidieť?

Pri ceste do vedľajšej obce Žitava stojí historická technická pamiatka – prečerpávacia stanica Patince z roku 1897Nájdete ju hneď vedľa hlavnej cesty. Síce sa do nej nedá vstúpiť, no aj zvonku môžete obdivovať jej vysoký komín a zachovalý stav.

 

O kúsok ďalej v Žitave, ktorá je súčasťou obce Radvaň nad Dunajom, stojí pamätník uzavretia Žitavského mieru. Odhalili ho v roku 2004 pri príležitosti 400. výročia podpisu mierovej dohody, ktorá v roku 1606 ukončila pätnásťročnú vojnu medzi habsburskou monarchiou a Turkami. Pri pamätníku si môžete aj chvíľu posedieť.

Deti aj dospelí sa potešia obrovskej hojdačke v obci Moča. Nájdete ju hneď vedľa hlavnej cesty pri potravinách Jednota. Hojdačka je verejne prístupná a zachádzka z cyklotrasy k nej je len minimálna. Okrem nej tu nájdete aj menšie detské hojdačky, ako aj možnosť posedieť si.

V obci Kravany nad Dunajom si nenechajte ujsť rozhľadňu hneď pri cyklotrase. Za pekného počasia je z nej výhľad smerom k Patinciam aj k Štúrovu. Hneď pod rozhľadňou sa nachádza vonkajšia posilňovňa a preliezky pre deti. Na konci dediny nájdete aj kompu cez Dunaj do maďarskej obce Lábatlan. Zdatnejší cyklisti môžu pokračovať až do Štúrova, z Kravian ich čaká ešte raz taká dlhá cesta.

Praktické info o výlete:

 • Dĺžka trasy: 29,3 km
 • Odhadovaný čas: 1:40 min (dospelí) a približne 3 – 4 hodiny s deťmi
 • Prevýšenie: 5 m
 • Počas leta nepodceňujte pitný režim a ochranu pred slnkom a komármi.

Mapa výletu:

Z Patiniec do Komárna

Medzi obľúbené trasy patrí úsek Patince – Komárno. Čo vás čaká smerom na západ?

Priamo za dedinou Patince budete po cyklotrase prechádzať okolo najjužnejšieho bodu Slovenska. Samotné miesto pri Dunaji však nie je nijako špeciálne označené a nemá ani prístupovú cestu. Ak by ste chceli tento bod dosiahnuť, musíte prejsť cez pole k Dunaju.

Zastávkou na ceste do Komárna môže byť obec Iža, v ktorej sa nachádza viacero historických zaujímavostí. Priamo v dedine vedľa reštaurácie je artézska studňa, z ktorej si nielen cyklisti môžu nabrať studenú čerstvú pitnú vodu. Je dobre viditeľná a prístupná z hlavnej cesty. Neďaleko stojí Rímske a národopisné múzeum Kelemantia, ktoré je otvorené len v utorky a piatky. Dá sa však dohodnúť aj na termíne mimo otváracích hodín. Vstupné je 1 € pre dospelých a 50 centov pre deti

Dobre prístupné z cyklotrasy (ešte lepšie ako autom) sú kamenný rímsky kastel Kelemantia a rímske opevnenie Dievčí hrad, presnejšie ich pozostatky. Neplatí sa pri nich žiadne vstupné.

Komárne môžete zosadnúť z bicykla, užiť si krásne Nádvorie Európy a ďalšie atrakcie. Oddýchnite si na dobrom obede alebo kávičke a vychutnajte si všetky farby nádvoria. Z Komárna môžete prejsť mostom do maďarského Komáromu, kde sa nachádza slávna Monoštorská pevnosť.

 

Praktické info o výlete:

 • Dĺžka trasy: 32,8 km
 • Odhadovaný čas: 1:50 (dospelí) a približne 4 hodiny s deťmi
 • Prevýšenie: 10 m
 • Počas leta nepodceňujte pitný režim a ochranu pred slnkom a komármi.

Mapa výletu:

 

Pozrite si aj ďalšie tipy na výlety a zaujímavosti v Komárne a okolí Patiniec.

Na návšteve u južných susedov

Vďaka blízkosti hraníc od nás môžete vyraziť spoznávať nielen krásy južného Slovenska, ale aj blízkeho Maďarska. V priebehu posledných rokov sa počet cyklotrás v našom okolí rapídne zvýšil, vďaka čomu sa počas mnohých výletov dokážete úplne vyhnúť autám. Z Patiniec môžete navštíviť maďarské dedinky ako Dunaalmás, Szomód či Baj. Odporúčame návštevu maďarského mesta Tata a jeho gotického hradu, za ktorým cestujú turisti zo všetkých kútov krajiny. Otvorený je od mája do septembra od 10:00 do 18:00.

Tip na cyklovýlet v Maďarsku – praktické info 

Trasa: Dunaalmás – Szomód – Dunaszentmiklós

 • Dĺžka trasy: 23,9 km
 • Odhadovaný čas: 1:44 (dospelí) a približne 3 – 4 hodiny s deťmi
 • Prevýšenie: 281 m
 • Počas leta nepodceňujte pitný režim a ochranu pred slnkom a komármi.

Mapa výletu:

Tip na výlet pre skúsených cyklistov

Nebojíte sa výziev? Vyskúšajte si cyklotrasu z Komárna do Kolárova. Trasa má dĺžku 41,9 km a pedálovať budete cez hrádzu vedúcu v blízkosti rieky Váh. Prevezte sa krásnou Národnou prírodnou rezerváciou Vrbina s chránenými rastlinami či zvieratami. Zosadnite v Kolárove a prejdite sa po okolí vodného mlyna, ktorý obsahuje aj zaujímavú expozíciu o vodnom mlynárstve. Kedysi tu vyrábali siete pomocou vzácnych pletacích strojov. Siete sa následne vyvážali do celého sveta. Vodný mlyn je dnes kompletne zrekonštruovaný a jeho areál je skvelým miestom na piknik s deťmi.

Tip na cyklovýlet z Komárna do Kolárova – praktické info 

 • Dĺžka trasy: 41,9 km
 • Odhadovaný čas: 2:20
 • Prevýšenie: 110 m
 • Počas leta nepodceňujte pitný režim a ochranu pred slnkom a komármi.

Mapa výletu:

 

Po cyklistickom výlete vám dobre padne oddych v bazénoch Wellness Hotela Patince****. Celoročne sa okúpete v najväčšom krytom bazéne s atrakciami na Slovensku v našom bazénovom svete, v lete sa možnosti rozširujú aj o ďalšie vonkajšie bazény a tobogany.

 

 

Unavené svaly zrelaxujete v našom saunovom svete s 5 druhmi sáun alebo na masáži, ktorú si môžete vybrať z našej širokej ponuky. Hotel je tiež výborná základňa pre spoznávanie krás južného Slovenska.